Transformacija robota u edukacijsko sredstvo

Roboti se sve više koriste u školama kao sredstvo poučavanja. Oni su privlačni djeci koja su rođena s digitalnim tehnologijama. Ipak, nameće se mnogo otvorenih pitanja: nedostatak dobro-definiranog kurikuluma i nastavnih materijala za učitelje, razumijevanje uloge učitelja u razredu (hoće li ga robot zamijeniti ili je robot samo sredstvo), prilagodba robota i ponašanja robota starosti učenika, njegovom spolu i predznanju, te pomažu li roboti uopće u poučavanju. 

Ovaj projekt će kroz dizajn nastavnih materijala za poučavanje robotike, informatike i drugih osnovnoškolskih predmeta pomoću edukacijskih robota, pokušati odgovoriti na ta otvorena pitanja. Pomoću metoda obrade signala, analitike učenja i otkrivanja znanja u skupovima podataka, predložit će se metoda određivanja individualne strategije učenja djeteta. Numerički podaci koji će se pri tome koristiti bit će prikupljeni iz samih robota i korištenih računalnih programa. Nadalje, razvit će se metodologija za evaluaciju korištenja edukacijskih robota u nastavi temeljena na razini znanja i razini zadovoljstva za vrijeme samog procesa učenja. Predložit će se prototip sustava koji uključuje unaprijeđene edukacijske robote i individualnu strategiju učenja učenika, a sa ciljem postizanja maksimuma znanja i uz maksimalno ugodno učenje.

Istraživači okupljeni u istraživačku grupu su iskusni u dizajniranju, programiranju i korištenju edukacijskih robota, u razvoju metodologije istraživanja, u radu s učenicima osnovnih škola, te u otkrivanju znanja u skupovima podataka i u razvoju metoda znanosti o podacima.

Članovi tima

Izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić

voditeljica projekta

izvanredni profesor, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ana.sovic.krzic@fer.hr

Izv. prof. dr. sc. Kristina Cergol

izvanredni profesor, Učiteljski fakultet

 

Liljana Pushkar, mag. ing.

asistent, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: liljana.pushkar@fer.hr

 

Ivana Storjak, mag. ing.

asistent, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ivana.storjak@fer.hr

dr. sc. Petra Karabin

Učiteljski fakultet

 

Ivan Kunović, mag. ing.

asistent, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ivan.kunovic@fer.hr


Održano predavanje o VIDI-X

U suradnji sa časopisom VIDI održano je predavanje i online radionica "Uhvati ritam Valentinova (uz pomoć VIDI-X mikroračunala)". Polaznici radionice su bili stotinjak profesora srednjih i osnovnih škola te njihovih učenika. 

VIDI-X je hrvatsko razvojno mikroračunalo namijenjeno za potrebe učenika i nastavnika. Pomoću njega je moguće razvijati vlastite projekte, upravljati drugim uređajima (npr. pomoću IR) ili igrati retro igre na TFT ekranu u boji osjetljivom na dodir. VIDI-X je pogodnjen ESP32 procesorom, sadrži mnoge ugrađene senzore (npr. senzor temperature, mikrofon i mnoštvo tipki), a ostavlja i mogućnost dodatnog spajanja senzora i aktuatora. Na ovoj radionici korišten je dodatni senzor pulsa. Očitanja senzora su se grafički prikazivala na zaslonu VIDI-X, a napravljen je i program koji crta veliko i malo srce na zaslon u ritmu otkucaja pravog srca osobe spojene na senzor.

Predavanje je održano u okviru suradnje FER-a s VIDI-TO d.o.o. i provedbe Inovacijskog vaučera za MSP-ove, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Europskih strukturnih i investicijskih fondova Operativnog programa konkurentnost i kohezija. U okviru projekta se razvijaju edukacijski materijali za mikroračunalo VIDI X za srednje škole. 

 

Autor: Ana Sović
Popis obavijesti

Repozitorij