DESCARTES - Određivanje karakteristika učenika korištenjem edukacijskih robotskih tehnologija

Cilj DESCARTES projekta je pronaći odgovor na pitanje mogu li edukacijski roboti pomoći pri određivanju kognitivnih sposobnosti učenika (npr. pažnje, percepcije, pamćenja, prostorne orijentacije i slično). Edukacijski roboti su svojom formom i funkcionalnošću prilagođeni učenicima – pružaju im poznatu okolinu kao logični nasljednici igračaka, povezuju apstraktno s fizičkim, potiču kreativnost i omogućuju istovremeni rad svih učenika u razredu te su stoga idealno sredstvo za predikciju mjerljivih kognitivnih karakteristika učenika. U okviru projekta će biti dizajnirane radionice s edukacijskim robotskim tehnologijama pomoću kojih će se kod učenika stimulirati kognitivne funkcije od istraživačkog interesa (npr. održavanje i usmjeravanje pažnje, vidno-motoričke sposobnosti, prostorna orijentacija i slično). Podaci s robota i fiziološki signali učenika prikupljeni za vrijeme radionice će se analizirati korištenjem metoda strojnog učenja te će ih se validirati rezultatima standardiziranih testova kognitivnih sposobnosti učenika. Rezultati projekta će biti korisni za odgojno-obrazovne intervencije i nastavnike kako bi bolje razumjeli učenike s kojima rade te kako bi svako pojedino dijete dobilo odgovarajuću potporu ovisno o osobnim potencijalima ili teškoćama.

 

Članovi tima

Izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić

voditeljica projekta

izvanredni profesor, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ana.sovic.krzic@fer.hr

Izv. prof. dr. sc. Renata Geld

izvanredni profesor, Filozofski fakultet

 

 

doc. dr. sc. Tomislav Jagušt

docent, Zavod za primjenjeno računarstvo

e-mail: tomislav.jagust@fer.hr

 

Ivana Storjak, mag. ing.

doktorand
 

Liljana Pushkar, mag. ing.

doktorand

 

Ivan Brčić, mag. ing.

doktorand

 

Katarina Faraguna

doktorand

 

Obavijesti

Održano finale FIRST LEGO League na...

U subotu, 8. ožujka 2025. je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održano državno robotičko natjecanje FIRST LEGO League u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza i Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Hrvatska je jedna od 110 država svijeta u kojoj se održava ovo natjecanje s ukupno preko 679 000 natjecatelja. Ovogodišnja tema je "Submerged", tj. "Mora i oceani", kojom se potiče djecu da razmisle i istraže podmorje.

U Hrvatskoj je ove godine bila prijavljena 41 ekipa, s preko 300 učenika, koji su nastupili na dva polufinala, u Buzetu (1. veljače 2025.) i Lipovljanima (8. veljače 2025). Dvadeset najboljih timova s ovih polufinala nastupilo je na državnom natjecanju u Zagrebu.

Svaka ekipa nastupila je u četiri kategorije: projekt, temeljne vrijednosti, tehnički intervju i robotska igra. Ocjenjivači i suci su profesori i studenti fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Građevinski fakultet, Filozofski fakultet te Učiteljski fakultet), Tehničkog veleučilišta Zagreb, VERN-a, Hrvatske zaklade za znanost, učitelji iz škola te uspješni stručnjaci iz industrije.

Autor: Ana Sović
Učenici Prve gimnazije Varaždin...

Petnaestoro učenika Prve gimnazije Varaždin (PGV) iz sva četiri gimnazijska razreda posjetili su FER u srijedu 19. veljače 2025. u pratnji ravnateljice Prve gimnazije Varaždin prof. Janje Banić i još četvero gimnazijskih profesora. Glavni motiv bio je prikazati učenicima velike perspektive za učenje, stvaranje, istraživanje i razvoj u robotici i drugim STEM područjima, te je posjet bio sufinanciran kroz projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Inovativno STEM učenje za digitalnu budućnost koji se provodi u suradnji PGV i FERa. 

Domaćin na FERu bio je prof. dr. sc. Mario Vašak koji je započeo posjet predavanjem Odlučivanje matematičkom optimizacijom u kojem je učenicima predstavio pristupe visokodimenzionalnom računalnom odlučivanju koji se koriste na tekućim Interreg projektima HyEfRe i Danube Indeet, iz kojih je također posjet bio sufinanciran, kao i u drugim istraživanjima koja se provode u sklopu Laboratorija za sustave obnovljivih izvora energije (LARES) na FERu. Potom je izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić sa suradnicima Leonom Stjepanom Uroićem i Ivanom Brčićem organizirala radionicu s Lego robotima na kojoj su se svi sudionici posjeta mogli iskušati u sastavljanju i programiranju Lego printera u Python okruženju. 

Radionica je pripremljena u okviru projekta HRZZ DESCARTES. PGVovcima je nakon toga predstavljen rad Laboratorija za mobilnu robotiku (LAMOR) posebno s naglaskom na aktivnosti Horizon Europe projekta AIFORS – obrađena je senzorika i percepcija robota te su učenici imali priliku vidjeti atraktivnu i raznovrsnu opremu laboratorija. LAMOR domaćini bili su Vlaho-Josip Štironja, Ivan Bilić, Marta Čolaković-Bencerić i Tin Mišić. 

Autor: Ana Sović
Djevojčice u STEM-u

Povodom Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti, 12. veljače 2025. je održan online Intervju sa znanstvenicama. Intervju je održan za učenice osnovnih škola koje sudjeluju u projektu Djevojčice u STEM-u u organizaciji Prve osnovne škole Ogulin. U projektu ove godine sudjeluje preko 70 škola, a na samom Intervjuu je bilo prisutno više od 140 grupa učenica iz cijele Hrvatske. 

Kao znanstvenica na Intervjuu je sudjelovala izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić. Sudionice su odgovarale na pitanja mentora i učenica o tome kako su postale znanstvenice, području kojim se bave, ali i budućnosti koja očekuje njihovo područje. Više na stranicama projekta Djevojčice u STEM-u.

Autor: Ana Sović

Kao dio istraživanja u okviru DESCARTES projekta, doktorske disertacije Jane Alajbeg i diplomskog rada Lucije Marinčić, održana je radionica za studente na kolegiju Kreativni laboratorij, 5. studenog 2024. godine. Ovaj kolegij je jedinstven na Sveučilištu jer su predavači profesori s pet fakulteta, a polaznici studenti sa šest fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U okviru dijela nastave koja se provodi na FER-u, studenti su sudjelovali na robotičkoj radionici nastaloj za potrebe DESCARTES projekta.

Autor: Ana Sović

U Tehnozavodu Marušić je održana, 18. listopada 2024. godine, radionica s Lego robotima za djecu zaposlenika poduzeća. Ovo je bilo jedno od pilot testiranja same radionice koja će se kasnije koristiti u prikupljanju podataka za potrebe DESCARTES projekta.

Autor: Ana Sović

Od 13. 7. - 19. 7. 2024. godine se održao Ljetni robotički kamp «Petica» 2024. Na kampu je sudjelovalo 23 polaznika iz Zagreba, Križevaca, Križa, Kutine, Velike Gorice, Velikog Trgovišća, Luke, Bjelovara, Poreča i Zadra, od toga 3 polaznice i 20 polaznika. U samom radu polaznici su bili podijeljena u dvije grupe kako bi im bio omogućen kvalitetniji rad u manjim grupama. Djeca su bila smještena na Seoskom gospodarstvu Kezele. Organizator kampa je Hrvatski robotički savez. Tema kampa i ambijent učinili su poseban spoj prirode, tehnologije i održivog razvoja. Na robotičkim radionicama polaznici su se upoznali s LEGO SPIKE PRIME robotima (novi polaznici kampa) i Fischertechnik robotima (polaznici koji su već sudjelovali na kampu prijašnjih godina).

Autor: Ana Sović

Diplomska radionica (DIRA) je godišnji skup namijenjen najboljim diplomandima koji imaju mentora na Zavodu za elektroničke sustave i obradbu informacija (ZESOI) Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Diplomandi prezentiraju poster i kratku prezentaciju s najbitnijim dijelovima diplomskog rada. Komisija koju čine predstavnici Gospodarskog savjeta ZESOI bira najbolji diplomski rad. DIRA je ove godine održana 10. srpnja. Ivan Bukić je na 15. diplomskoj radionici predstavio svoj diplomski rad „Prepoznavanje emocija u stvarnom vremenu na robotu TIOSS“, a Klara Iličić svoj rad „Govorna interakcija u stvarnom vremenu s robotom TIOSS koristeći umjetnu inteligenciju“. Mentor Ivanu i Klari je bila izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić, a radovi su nastali u okviru DESCARTES projekta.

Autor: Ana Sović