DESCARTES - Određivanje karakteristika učenika korištenjem edukacijskih robotskih tehnologija

Cilj DESCARTES projekta je pronaći odgovor na pitanje mogu li edukacijski roboti pomoći pri određivanju kognitivnih sposobnosti učenika (npr. pažnje, percepcije, pamćenja, prostorne orijentacije i slično). Edukacijski roboti su svojom formom i funkcionalnošću prilagođeni učenicima – pružaju im poznatu okolinu kao logični nasljednici igračaka, povezuju apstraktno s fizičkim, potiču kreativnost i omogućuju istovremeni rad svih učenika u razredu te su stoga idealno sredstvo za predikciju mjerljivih kognitivnih karakteristika učenika. U okviru projekta će biti dizajnirane radionice s edukacijskim robotskim tehnologijama pomoću kojih će se kod učenika stimulirati kognitivne funkcije od istraživačkog interesa (npr. održavanje i usmjeravanje pažnje, vidno-motoričke sposobnosti, prostorna orijentacija i slično). Podaci s robota i fiziološki signali učenika prikupljeni za vrijeme radionice će se analizirati korištenjem metoda strojnog učenja te će ih se validirati rezultatima standardiziranih testova kognitivnih sposobnosti učenika. Rezultati projekta će biti korisni za odgojno-obrazovne intervencije i nastavnike kako bi bolje razumjeli učenike s kojima rade te kako bi svako pojedino dijete dobilo odgovarajuću potporu ovisno o osobnim potencijalima ili teškoćama.

 

Članovi tima

Izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić

voditeljica projekta

izvanredni profesor, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ana.sovic.krzic@fer.hr

Izv. prof. dr. sc. Renata Geld

izvanredni profesor, Filozofski fakultet

 

 

doc. dr. sc. Tomislav Jagušt

docent, Zavod za primjenjeno računarstvo

e-mail: tomislav.jagust@fer.hr

 

Ivana Storjak, mag. ing.

doktorand
 

Liljana Pushkar, mag. ing.

doktorand

 

Ivan Brčić, mag. ing.

doktorand

 

Katarina Faraguna

doktorand

 

Učenici Prve gimnazije Varaždin...

Petnaestoro učenika Prve gimnazije Varaždin (PGV) iz sva četiri gimnazijska razreda posjetili su FER u srijedu 19. veljače 2025. u pratnji ravnateljice Prve gimnazije Varaždin prof. Janje Banić i još četvero gimnazijskih profesora. Glavni motiv bio je prikazati učenicima velike perspektive za učenje, stvaranje, istraživanje i razvoj u robotici i drugim STEM područjima, te je posjet bio sufinanciran kroz projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Inovativno STEM učenje za digitalnu budućnost koji se provodi u suradnji PGV i FERa. 

Domaćin na FERu bio je prof. dr. sc. Mario Vašak koji je započeo posjet predavanjem Odlučivanje matematičkom optimizacijom u kojem je učenicima predstavio pristupe visokodimenzionalnom računalnom odlučivanju koji se koriste na tekućim Interreg projektima HyEfRe i Danube Indeet, iz kojih je također posjet bio sufinanciran, kao i u drugim istraživanjima koja se provode u sklopu Laboratorija za sustave obnovljivih izvora energije (LARES) na FERu. Potom je izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić sa suradnicima Leonom Stjepanom Uroićem i Ivanom Brčićem organizirala radionicu s Lego robotima na kojoj su se svi sudionici posjeta mogli iskušati u sastavljanju i programiranju Lego printera u Python okruženju. 

Radionica je pripremljena u okviru projekta HRZZ DESCARTES. PGVovcima je nakon toga predstavljen rad Laboratorija za mobilnu robotiku (LAMOR) posebno s naglaskom na aktivnosti Horizon Europe projekta AIFORS – obrađena je senzorika i percepcija robota te su učenici imali priliku vidjeti atraktivnu i raznovrsnu opremu laboratorija. LAMOR domaćini bili su Vlaho-Josip Štironja, Ivan Bilić, Marta Čolaković-Bencerić i Tin Mišić. 

Autor: Ana Sović
Popis obavijesti