DESCARTES - Određivanje karakteristika učenika korištenjem edukacijskih robotskih tehnologija

Cilj DESCARTES projekta je pronaći odgovor na pitanje mogu li edukacijski roboti pomoći pri određivanju kognitivnih sposobnosti učenika (npr. pažnje, percepcije, pamćenja, prostorne orijentacije i slično). Edukacijski roboti su svojom formom i funkcionalnošću prilagođeni učenicima – pružaju im poznatu okolinu kao logični nasljednici igračaka, povezuju apstraktno s fizičkim, potiču kreativnost i omogućuju istovremeni rad svih učenika u razredu te su stoga idealno sredstvo za predikciju mjerljivih kognitivnih karakteristika učenika. U okviru projekta će biti dizajnirane radionice s edukacijskim robotskim tehnologijama pomoću kojih će se kod učenika stimulirati kognitivne funkcije od istraživačkog interesa (npr. održavanje i usmjeravanje pažnje, vidno-motoričke sposobnosti, prostorna orijentacija i slično). Podaci s robota i fiziološki signali učenika prikupljeni za vrijeme radionice će se analizirati korištenjem metoda strojnog učenja te će ih se validirati rezultatima standardiziranih testova kognitivnih sposobnosti učenika. Rezultati projekta će biti korisni za odgojno-obrazovne intervencije i nastavnike kako bi bolje razumjeli učenike s kojima rade te kako bi svako pojedino dijete dobilo odgovarajuću potporu ovisno o osobnim potencijalima ili teškoćama.

 

Članovi tima

Izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić

voditeljica projekta

izvanredni profesor, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ana.sovic.krzic@fer.hr

Izv. prof. dr. sc. Renata Geld

izvanredni profesor, Filozofski fakultet

 

 

doc. dr. sc. Tomislav Jagušt

docent, Zavod za primjenjeno računarstvo

e-mail: tomislav.jagust@fer.hr

 

Ivana Storjak, mag. ing.

doktorand
 

Liljana Pushkar, mag. ing.

doktorand

 

Ivan Brčić, mag. ing.

doktorand

 

Katarina Faraguna

doktorand

 

Održano finale FIRST LEGO League na...

U subotu, 8. ožujka 2025. je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva održano državno robotičko natjecanje FIRST LEGO League u organizaciji Hrvatskog robotičkog saveza i Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Hrvatska je jedna od 110 država svijeta u kojoj se održava ovo natjecanje s ukupno preko 679 000 natjecatelja. Ovogodišnja tema je "Submerged", tj. "Mora i oceani", kojom se potiče djecu da razmisle i istraže podmorje.

U Hrvatskoj je ove godine bila prijavljena 41 ekipa, s preko 300 učenika, koji su nastupili na dva polufinala, u Buzetu (1. veljače 2025.) i Lipovljanima (8. veljače 2025). Dvadeset najboljih timova s ovih polufinala nastupilo je na državnom natjecanju u Zagrebu.

Svaka ekipa nastupila je u četiri kategorije: projekt, temeljne vrijednosti, tehnički intervju i robotska igra. Ocjenjivači i suci su profesori i studenti fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Građevinski fakultet, Filozofski fakultet te Učiteljski fakultet), Tehničkog veleučilišta Zagreb, VERN-a, Hrvatske zaklade za znanost, učitelji iz škola te uspješni stručnjaci iz industrije.

Posebne nagrade na našem devetom državnom FIRST LEGO League su osvojili:

  • NajFLL mentor: Josip Stepinac, Udruga Inovatic, Split
  • NajFLL štand: Cyberloop, Udruga Loop, Podstrana
  • NajFLL Face: Truffle Monsters, Osnovna škola Vazmoslav Gržalja, Buzet
  • Robotska igra: Mecha pingvini, Osnovna škola Vazmoslav Gržalja, Buzet
  • Dizajn robota: Tin, Srednja škola Tina Ujevića, Kutina
  • Projekt: Team CTK, Centar tehničke kulture Rijeka
  • Temeljne vrijednosti: Robertovi mehaničari, Klub tehničke kulture Lipovljani
  • Nagrada za Inženjersku izvrsnost: StormBringers, Robotičko-informatički klub Križ, Križ

 

Tri najbolje ekipe u ukupnom plasmanu su:

  1.  nagrada: LipBots, Klub tehničke kulture Lipovljani
  2. nagrada: Mecha pingvini, Osnovna škola Vazmoslav Gržalja, Buzet
  3. nagrada: Krash test, Udruga Gradionica, Zagreb

Naša prvoplasirana ekipa je osvojila mogućnost sudjelovanja na svjetskom natjecanju u Houstonu, SAD, a sljedeće dvije ekipe sudjelovanje na finalu Adrija regije u Kopru, Slovenija.

Zahvaljujemo svima koji su pomogli kako bi se natjecanje moglo uspješno održati.

Ocjenjivači: Krstina Potočki (savjetodavac ocjenjivača), Aljoša Šip (FLL Slovenija), Tatjana Orešković, Arijana Plahutar, Renata Geld, Silvija Hanžić Deda, Adrijana Baus, Ivana Hromatko, Mirjana Tonković, Lana Ceraj, Ronald Galić, Dario Bojanjac, Ninoslav Holjevac, Petar Kolar, Barbara Bubalo, Mihaela Vranić, Petra Livaja, Barbara Arbanas Ferreira, Luka Bošnjaković, Jelena Nakić, Jana Alajbeg i Ivan Brčić. 

Suci Robotske igre: Tomislav Jagušt (glavni sudac), Vedran Damjanović, Eva Petranović, Iva Kocet, Mislav Cifrek i Hrvoje Hegeduš.

Zahvaljujemo i svim volonterima: Krešimir Dalenjak, Ana Sović Kržić, Ana Predovan, Aleš Vaupotič (FLL Slovenija) i Natalija Premužič (FLL Slovenija), Lovro Jakić, Zita Martinović, Malka Langer, Dino Dervišević, Antonia Lubina, Luka Mihael Rođak, Bruna Banić, Dino Islamović, Bruna Vlatković, Anamaria Vitas, Marina Platnjak, Elma Vuran, Matea Kranjčić, Mirela Mastelić i drugi.

Zahvaljujemo i svim sponzorima: suorganizatoru i domaćinu Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskoj zajednici tehničke kulture, Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, Zavodu Superglavce, Foto video klubu "35mm" Križ, Profil Klett, Časopisu VIDI, Tehnozavodu Marušić i rock bendu The Bulletproofs iz glazbene škole El Musicante te domaćinima polufinalnih natjecanja: Osnovnoj školi Vazmoslav Gržalja, Buzet i Osnovnoj školi Josipa Kozarca Lipovljani.

Autor: Ana Sović
Popis obavijesti