Transformacija robota u edukacijsko sredstvo

Roboti se sve više koriste u školama kao sredstvo poučavanja. Oni su privlačni djeci koja su rođena s digitalnim tehnologijama. Ipak, nameće se mnogo otvorenih pitanja: nedostatak dobro-definiranog kurikuluma i nastavnih materijala za učitelje, razumijevanje uloge učitelja u razredu (hoće li ga robot zamijeniti ili je robot samo sredstvo), prilagodba robota i ponašanja robota starosti učenika, njegovom spolu i predznanju, te pomažu li roboti uopće u poučavanju. 

Ovaj projekt će kroz dizajn nastavnih materijala za poučavanje robotike, informatike i drugih osnovnoškolskih predmeta pomoću edukacijskih robota, pokušati odgovoriti na ta otvorena pitanja. Pomoću metoda obrade signala, analitike učenja i otkrivanja znanja u skupovima podataka, predložit će se metoda određivanja individualne strategije učenja djeteta. Numerički podaci koji će se pri tome koristiti bit će prikupljeni iz samih robota i korištenih računalnih programa. Nadalje, razvit će se metodologija za evaluaciju korištenja edukacijskih robota u nastavi temeljena na razini znanja i razini zadovoljstva za vrijeme samog procesa učenja. Predložit će se prototip sustava koji uključuje unaprijeđene edukacijske robote i individualnu strategiju učenja učenika, a sa ciljem postizanja maksimuma znanja i uz maksimalno ugodno učenje.

Istraživači okupljeni u istraživačku grupu su iskusni u dizajniranju, programiranju i korištenju edukacijskih robota, u razvoju metodologije istraživanja, u radu s učenicima osnovnih škola, te u otkrivanju znanja u skupovima podataka i u razvoju metoda znanosti o podacima.

Članovi tima

Izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić

voditeljica projekta

izvanredni profesor, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ana.sovic.krzic@fer.hr

Izv. prof. dr. sc. Kristina Cergol

izvanredni profesor, Učiteljski fakultet

 

Liljana Pushkar, mag. ing.

asistent, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: liljana.pushkar@fer.hr

 

Ivana Storjak, mag. ing.

asistent, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ivana.storjak@fer.hr

dr. sc. Petra Karabin

Učiteljski fakultet

 

Ivan Kunović, mag. ing.

asistent, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ivan.kunovic@fer.hr


RURURURURUR

 

ZKM ju u suradnji s Hrvatskim robotičkim savezom, Fakultetom elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu te Boom! teatrom održao predstavu za mlade RURURUR, nastalu prema kultnoj drami R.U.R. Karela Čapeka, u kojoj je prije 101 godinu prvi put upotrijebljena riječ "robot". Predstavu je režirala Marina Pejnović, dok tekst predstave i dramaturgiju potpisuje Marin Lisjak. Premijere su održane 20. i 21. ožujka 2022, a reprizne izvedbe 22, 23, 24. i 25. ožujka 2022.

Iz pozivnice: “RURURUR nastaje kao vizionarski projekt prepun entuzijazma i ljubavi prema robotici i kazalištu, naizgled nespojivom, a inicirale su ga doc. dr. sc. Ana Sović Kržić, predsjednica Hrvatskog robotičkog saveza i Ana Gašparović, koordinatorica virtualnog muzeja robotike, koje su prepoznale potencijale predstave za mlade koja govori njihovim jezicima i o temama važnima za njihovu budućnost. Na binarnu 101. obljetnicu Čapekove antologijske drame – R.U.R: Rossum's Universal Robots – postavili smo si pitanje što nam danas može predstavljati njegov robot i gdje nas optimistično povjerenje u tehnologiju i budućnost zapravo vodi. Koristeći se motivima njegove drame, stvorili smo imerzivni univerzum koji predviđa sljedeći korak u ekološkoj krizi, tom jedva poznatom jeziku propasti, svijet koji se uglavnom bavi ljudskim natucanjem odgovora na pitanje koje očito ne razumijemo do kraja – pitanjem naše odgovornosti za tu krizu. Robot nam je zasad alibi, dio rješenja. No što kada postane dio problema? Jesmo li spremni misliti svijet bez čovjeka? Ili, još gore, možemo li prihvatiti činjenicu da se između jedinica i nula te proždrljive prirode nalazi brisani prostor koji čovjeka svodi na digresiju u dugom brbljanju povijesti?”

Integralni dio svake izvedbe je bila i dramska radionica pod stručnim vodstvom pedagoga ZKM Učilišta koji su gledatelje vodili prema argumentiranoj raspravi o utjecaju suvremenih tehnologija i umjetne inteligencije na njihovu sadašnjost, mogućnostima primjene u svrhu stvaranja bolje budućnosti te rizicima od zloupotrebe koji mogu imati globalne posljedice. Pitanja za ovu radionicu su pripremljena u okviru projekta Transformacija robota u edukacijsko sredstvo, kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost. Dodatno, prije druge premijere je održana i robotska predstava R.U.R. nastala kao Prediplomski projekt grupe studenata u akademskoj godini 2021/2022. pod vodstvom Ane Sović Kržić. U ovom ulomku iz R.U.R. su svi glumci bili programirani humanoidni roboti.

Autor: Ana Sović
Popis obavijesti

Repozitorij