Transformacija robota u edukacijsko sredstvo

Roboti se sve više koriste u školama kao sredstvo poučavanja. Oni su privlačni djeci koja su rođena s digitalnim tehnologijama. Ipak, nameće se mnogo otvorenih pitanja: nedostatak dobro-definiranog kurikuluma i nastavnih materijala za učitelje, razumijevanje uloge učitelja u razredu (hoće li ga robot zamijeniti ili je robot samo sredstvo), prilagodba robota i ponašanja robota starosti učenika, njegovom spolu i predznanju, te pomažu li roboti uopće u poučavanju. 

Ovaj projekt će kroz dizajn nastavnih materijala za poučavanje robotike, informatike i drugih osnovnoškolskih predmeta pomoću edukacijskih robota, pokušati odgovoriti na ta otvorena pitanja. Pomoću metoda obrade signala, analitike učenja i otkrivanja znanja u skupovima podataka, predložit će se metoda određivanja individualne strategije učenja djeteta. Numerički podaci koji će se pri tome koristiti bit će prikupljeni iz samih robota i korištenih računalnih programa. Nadalje, razvit će se metodologija za evaluaciju korištenja edukacijskih robota u nastavi temeljena na razini znanja i razini zadovoljstva za vrijeme samog procesa učenja. Predložit će se prototip sustava koji uključuje unaprijeđene edukacijske robote i individualnu strategiju učenja učenika, a sa ciljem postizanja maksimuma znanja i uz maksimalno ugodno učenje.

Istraživači okupljeni u istraživačku grupu su iskusni u dizajniranju, programiranju i korištenju edukacijskih robota, u razvoju metodologije istraživanja, u radu s učenicima osnovnih škola, te u otkrivanju znanja u skupovima podataka i u razvoju metoda znanosti o podacima.

Članovi tima

Izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić

voditeljica projekta

izvanredni profesor, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ana.sovic.krzic@fer.hr

Izv. prof. dr. sc. Kristina Cergol

izvanredni profesor, Učiteljski fakultet

 

Liljana Pushkar, mag. ing.

asistent, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: liljana.pushkar@fer.hr

 

Ivana Storjak, mag. ing.

asistent, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ivana.storjak@fer.hr

dr. sc. Petra Karabin

Učiteljski fakultet

 

Ivan Kunović, mag. ing.

asistent, Zavod za elektroničke sustave i obradbu informacija

e-mail: ivan.kunovic@fer.hr


"Noć muzeja 2019" na FER-u

U petak, 1. veljače 2019. g. , u sklopu ovogodišnje "Noći muzeja", na FER-u je, po četvrti put za redom, organizirana interaktivna edukativna izložba starih računala, igraonica retro igara te prigodno druženje. 

Posjetitelji su imali priliku razgledati i isprobati stara mehanička i elektronička računala, odigrati neke legendarne računale igre, okušati se u Real Life verziji igre Angry birds te vidjeti moderne instalacije nadahnute starim računalima i igrama, a sve to uz prigodni glazbeni program.

Između ostalog, izloženo je bilo prvo komercijalno osobno računalo na svijetu - Commodore PET 2001, računalo Iskra Delta Partner, koje se nekad koristilo i u FER-ovim računalnim učionicama, velik broj starih računala i igraćih konzola, dvije arkadne konzole, preko 20 mehaničkih kalkulatora, kao i niz modernih klonova poznatih 8 i 16-bitnih računala, kao što su C64 mini, moderni remakeovi Spectrum računala, Amiga ostvarena u FPGA tehnici i sl.

Većina izložaka je bila funkcionalna pa su se brojni posjetitelji okušali u nekoj od legendarnih igara iz 80-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća poput Tetrisa, Pac-Mana, Super Maria, Boulder Dasha, Ponga, Arcade volleyballa i Space invadersa, ali i isprobali ili se prisjetili BASIC-a 1.0, CP/M-a ili npr. prvih verzija Microsoftovog Windows operacijskog sustava.

Uz stara računala i igre, na Noći muzeja predstavljeni su i drugi projekti vezani uz FER: Transformacija robota u edukacijsko sredstvo - TRES, projekt Kratki spoj na kojem sudjeluju FER, ALU i FFZG, izloženi su radovi u sklopu studentskih projekata udruge ICM, kao i analogna video i foto oprema koja se nalazi u kolekciji Disco i Foto sekcija KSET-a. Uz FER i udrugu za očuvanje informatičke baštine - Retro info, u Noći muzeja 2019. na FER-u sudjelovali su i Klub studenata elektreotehnike, studentske udruge eSTUDENT i ICM, Udruga za razvoj 'uradi sam' kulture Radiona i Bee8Bit.

 

Nekoliko fotografija s događaja pogledajte u nastavku obavijesti.

 

 

Autor: Tomislav Jagušt
Popis obavijesti

Repozitorij